Powłoka DWR (Durable Water Repellent) zapobiega przenikaniu wilgoci do zewnętrznej tkaniny produktu. Kiedy powłoka DWR jest naruszona, materiał nie będzie w stanie dłużej utrzymywać wody na zewnątrznej powłoce. Osadzanie się brudu, oleje do ciała i ścieranie mogą spowodować, że powłoka DWR stanie się przepuszczalna i przestanie spełniać swoją funkcję. Można jednak przywrócić właściwości hydrofobowe produktu, czyszcząc go odpowiednio i odnawiając powłokę DWR za pomocą odpowiedniego produktu do impregnacji w płynie lub w sprayu.


Porady dotyczące czyszczenia i odświeżania DWR

  • Stosuj się do zaleceń producenta dotyczących pielęgnacji i prania.
  • Upewnij się, że pralka jest czysta — uruchom urządzenie na krótkim cyklu, aby usunąć wszelkie pozostałości detergentu. Jeśli jednak trzeba wyczyścić namiot, lepiej rozłożyć go i umyć ręcznie. Buty powinny być też zazwyczaj prane ręcznie.
  • Użyj technicznego roztworu do mycia zamiast komercyjnego detergentu. Niektóre detergenty techniczne zawierają DWR, dzięki czemu możesz odświeżyć powłokę swojego sprzętu jednocześnie z jego praniem. W przypadku namiotów lub obuwia można zastosować impregnat DWR w sprayu.
  • Jeśli to możliwe, zgodnie z instrukcją prania, można umieścić produkt w suszarce bębnowej na niskim lub średnim ogniu. Ewentualnie można ostrożnie wyprasować produkt ręcznikiem lub ściereczką pomiędzy żelazkiem bez pary i na ciepłym, nie gorącym, ustawieniu.


Należy jednak pamiętać, że najlepsze wskazówki dotyczące pielęgnacji można znaleźć na etykiecie produktu lub na stronie internetowej producenta.