Niezależnie od tego, czy wybierzesz śpiwór z wypełnieniem puchowym, czy syntetycznym, ważne jest, aby odpowiednio o niego dbać, aby służył przez długi czas. 


Porady, aby Twój śpiwór był w jak najlepszym stanie

  • Nie pozwól, by śpiwór zamókł, ponieważ poważnie wpłynie to na jego wydajność.
  • Wypierz go przed korzystaniem z niego — w przeciwnym razie brud z dnia może wsiąknąć w materiał i izolację, wpływając z czasem na wydajność. Aby temu zapobiec, używaj wkładki, która chroni śpiwór tak, jak prześcieradło chroni materac. 
  • Zamki błyskawiczne mogą się zacinać, ale nie należy ich otwierać na siłę ani wyciągać materiału z zamka, ponieważ może to spowodować jego uszkodzenie. Dotyczy to zwłaszcza lekkich śpiworów, ponieważ ich tkanina jest zwykle cieńsza, aby zaoszczędzić na wadze. 
  • Długotrwała kompresja wpłynie na izolację i wydajność cieplną Twojego śpiwora. Jeśli podróżujesz na kilka dni, powinieneś jak najszybciej rozpakować śpiwór, aby umożliwić mu rozprężenie i przewietrzenie. Po powrocie do domu z podróży należy pozwolić śpiworowi przewietrzyć się, a następnie przechowywać go w dużym worku, aby mógł się odpowiednio rozłożyć między kolejnymi użyciami.
  • Unikaj zbyt częstego prania śpiwora, a zamiast tego staraj się go czyścić tylko punktowo. Jeśli naprawdę musisz wyprać swój śpiwór, upewnij się, że postępujesz zgodnie z instrukcjami producenta.