Większość namiotów nie jest przeznaczona do długotrwałego użytkowania stacjonarnego. Aby zapewnić sobie wieloletnie użytkowanie namiotu, nie powinien on być narażony na długotrwałe działanie czynników atmosferycznych. Jeśli szukasz namiotu do długotrwałego, stacjonarnego użytkowania, powinieneś rozważyć produkt specjalnie zaprojektowany do tego celu.


Porady dotyczące utrzymania namiotu w jak najlepszym stanie

  • Długotrwała ekspozycja na promieniowanie UV wpłynie na materiał i wodoodporną powłokę namiotu. Aby temu zapobiec, należy w miarę możliwości rozbić namiot w zacienionym miejscu.
  • Brud i kurz naruszają powłokę DWR (Durable Water Repellent) tkaniny, powodując przeciekanie namiotu. Oddychalność może być również ograniczona, co prowadzi do kondensacji i gromadzenia się wilgoci wewnątrz, nawet jeśli na zewnątrz nie pada deszcz.
  • Zachowaj ostrożność podczas używania namiotu w ekstremalnych warunkach pogodowych, ponieważ tkanina może zostać osłabiona przez silne opady i wiatr. Tkanina może wtedy stracić swoją wytrzymałość na rozciąganie, co może spowodować rozerwanie materiału. Aby temu zapobiec, należy rozbić namiot w osłoniętym miejscu.
  • Otwórz wejścia i pozwól namiotowi przewietrzyć się i dokładnie wysuszyć przed spakowaniem go. Jeśli podczas rozkładania namiotu pada deszcz, należy go jak najszybciej rozpakować, aby umożliwić całkowite wyschnięcie przed schowaniem. Nawet jeśli uważasz, że twój namiot będzie suchy po powrocie do domu, powinieneś go rozłożyć i powiesić na dzień lub tak przed przechowywaniem go do następnego wyjazdu na kemping.
  • Gdy nie używasz namiotu, najlepiej przechowywać go w chłodnym, suchym miejscu i w większej torbie, aby nie był ściśnięty, ponieważ z czasem może to uszkodzić tkaninę. Używanie worka kompresyjnego przez okres do trzech dni jednorazowo nie stanowi zazwyczaj problemu.